
В суботній день при нагоді святкування Дня вишиванки в Катехитичній школі Делятина відбувся круглий стіл на тему: “Проблема викладання християнської етики і релігієзнавства в загально-освітніх школах”.
В роботі круглого столу взяли участь:
• Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької Єпархії – Кир Василій Івасюк;
• протосинкл, парох Делятина – о.м. богдан Іванюк;
• Директор катехитичної школи ім. Блаженного Симеона лукача в Делятині – о.Петро Голіней;
• заступник директора Катехитичної школи ім. Блаженного Симеона лукача в Делятині – о.Петро Мойсяк;
• Голова Делятинської Селищної Ради – Якимець Петро Олексійович;
• Секретар Делятинської Селищної Ради – Процьків-Доцяк Лідія Любомирівна;
• кандидат педагогічних наук, доцент кафедри релігієзнавства, теології і культорології Прикарпатського Національного Університету ім. Василя Стефника – Геник Любов Ярославівна;
• старший викладач кафедри психології і педагогіки, методист християнської етики Івано-Франківського Обласного Інституту післядипломної освіти – Сміх Світлана Володимирівна;
• доцент кафедри психології Івано-Франківського Обласного Інституту післядипломної освіти, кандидат педагогічних наук – Калуська Любомира Василівна;
• Директор Лоївської ЗОШ І-ІІІ ст. – Петріщак Андрій Ярославович;
• представник громадського об’єднання «Християнська Україна», волонтер – Салига Людмила Романівна;
• заступник директора Катехитичної школи ім. Блаженного Симеона лукача в Делятині з навчально-виховної роботи, вчитель християнської етики Делятинської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 – Струк Леся Петрівна;
• методист Ланчинського центру дитячої та юнацької творчості – Яворська Мар’яна Ярославівна.
У вступному слові о.Петро Голіней оголосивши тему круглого столу закликав всіх присутніх належним чином зосередитись на проблемі викладання християнської етики в загально-освітніх школах та пошуку шляхів її вирішення.
Пані Люба Геник коротко висвітлила історію викладання релігієзнавства в Прикарпатському Національному Університеті ім. Василя Стефника, вказавши на проблему кафедри релігієзнавства, яка переживає свою реорганізацію, що тягне за собою зняття спеціальності «релігієзнавства», де «християнська етика» є однією із її складових. Також наголошувалася проблема про те, що в загально-освітніх школах доручається викладати християнську етику не підготовленим фахівцям-релігієзнавцям, а спеціалістав з інших дисциплін, а це впливає на якість освітнього рівня.
Пані Світлана Сміх коротко охарактеризувала викладацький склад вчителів християнської етики в області, який складається з 1500 осіб, серед котрих лише 135 мають належну релігієзнавчу підготовку. Решта вчителів потребують належних курсів перепідготовки, хоча позитивною стороною є конфесійна єдність серед представників традиційних релігій нашого краю.
Пані Любомира Калуська представила присутнім власну розроблену програму для дошкільних закладів освіти – «Соняшник», яка опрацьована на засадах християнського виховання дітей.
Пані Леся Струк як вчитель християнської етики вказала на слабкі сторони викладання християнської етики в загальноосвітніх школах:
– християнська етика викладається як факультативне заняття останніми уроками при обмеженій кількості учнів (до 8 осіб);
– вчителями християнської етики стають різні вчителі, яким не вистачає навантаження з предметів власного фаху;
– відсутність у школах підручників християнської етики, хоча такі підручники є розроблені.
Отець-мітрат Богдан Іванюк зауважив необхідність не зупинятися тільки на даному обговоренні, а робити все від нас залежне для вирішення вказаних проблем.
На завершення владика Кир Василій Івасюк підсумовуючи засідання круглого столу наголосив на важливості інституту християнської сім’ї як першої і найважливішої школи християнського виховання, тому спільним завданням є сприяння правильному формуванню християнської сім’ї, в якому мають брати участь і Церква і школа. Уділяючи всім архієрейське благословення пресвященний владика наголосив, що «Рік Милосердя – Рік боротьби за життя, мирної боротьби зі злом».